O samoregulacji w Krainie Szeptów

Zapraszamy na pierwszy weekend terapeutyczny intensywnej pracy z ciałem i emocjami
pod hasłem SAMOREGULACJA
Dowiedz się więcej o procesie samoregulacji i znajdź nowe sposoby by odpowiednio go wspierać u swojego dziecka i u siebie.
Popatrz z życzliwą uwagą i zrozumieniem na siebie i dziecko.
Daj sobie dobry czas.

 

Czym właściwie jest samoregulacja?

Jakie ma znaczenie dla procesu terapeutycznego?

Jak możemy rozpoznawać przebieg procesu samoregulacji i co go wspiera? 

 

 

 

Wierzymy, że samoregulacja jest podstawą terapii i rozwoju dziecka.  Dlatego przygotowałyśmy dla Was warsztaty, podczas których przyglądać będziemy się temu zagadnieniu w atmosferze akceptacji i zrozumienia. Podczas weekendu skupimy się przede wszystkim na pracy z ciałem w takim samym stopniu u rodziców i terapeutów jak u dzieci.

By wiedzieć czym jest samoregulacja i jakie znaczenia ma dla funkcjonowania dziecka, najpierw musimy zrozumieć jak ten proces przebiega w nas samych. Dlatego warsztaty będą spotkaniem z samym sobą, z własnym ciałem i emocjami.

Zaproponujemy Wam ćwiczenia i doświadczenia, które pozwolą skontaktować się z ciałem, by zacząć rozpoznawać sygnały, które nam wysyła i odpowiednio na nie reagować.

Przyjrzymy się emocjom i temu jak przejawiają się w ciele, jak na nie wpływają. Będziemy szukać napięć i zastojów, przyglądać się temu w jaki sposób przeżywamy emocje i jak to wpływa na nasze zaangażowanie w relacje z innymi osobami, ze światem. 

Nasze doświadczenie pokazuje, by móc być w relacjach z innymi, najpierw potrzebujemy być w dobrej, satysfakcjonującej relacji z samym sobą. Doświadczenie długotrwałych trudnych emocji, stresu odcina nas od ciała. A samoregulacja, proces, którego celem jest doprowadzenie nas do optymalnego stanu zaangażowania, odbywa się właśnie przez ciało. Podczas warsztatów przyjrzymy się temu jak wygląda nasza relacja z ciałem i jak przebiega proces autoterapeutyczny u każdego z nas. Rozumiejąc własne potrzeby, jesteśmy bardziej wrażliwi na potrzeby innych. Tylko z tego miejsca możemy efektywnie wspierać dziecko w dążeniu do optymalnego stanu zaangażowania.

 

Dla rodziców i terapeutów:

Intensywne sesje warsztatowe oparte przede wszystkim na praktycznej pracy z ciałem i emocjami. Po każdym spotkaniu dzielić będziemy się też teoretyczną wiedzą na temat samoregulacji opartej na najnowszych odkryciach i badaniach.

Dla dzieci:

W czasie sesji warsztatowych dla rodziców, dzieciom i ich rodzeństwu proponujemy zajęcia grupowe w formie klubiku terapeutycznego. Na zajęciach chcemy dać im przestrzeń by mogły wyrazić siebie przez twórczość, zabawę, ruch, taniec, kontakt z naturą. Skupimy się bardzo mocno na obserwacji ciała i tego co ono wyraża, czego potrzebuje. Bez ocen, nakazów i zakazów po prostu bycie razem w bezpiecznej przestrzeni w kontakcie z przyrodą, z naturalnymi materiałami. To co dzieci pokażą nam podczas tych spotkań, będzie wskazówką do dalszego działania. Przygotujemy dla Was pisemne podsumowanie naszych obserwacji i będziemy rozmawiać o tym co zadziało się podczas klubiku i jak to może przełożyć się na waszą relacje z dzieckiem.

Gdzie:

Warsztaty odbędą się w pięknym miejscu, z dala od zgiełku miasta. Jeść będziemy zdrowe, regeneracyjne posiłki. Spotkamy się w kameralnej grupie – warsztaty przeznaczone są dla 6 rodzin.

http://krainaszeptow.pl/index.html

Dla kogo:

Na warsztaty zapraszamy rodziców z dziećmi. Wiele mogą skorzystać tez terapeuci na co dzień pracujący z Wami.

Inwestycja:

1600 zł dorosły  

dziecko osoba dodatkowa : 300 zł

Zapisy: terapia@zrozumiecautyzm.pl w tytule prosimy i wpisanie ” Wyjazd samoregulacja”

Harmonogram

 

Dzień pierwszy

14:00-15:30 Obiad i zakwaterowanie

15:30- 17:00 „ W kręgu” Spotkanie grupowe przeznaczone na wspólną zabawę oraz poznanie się. To czas na swobodną zabawę  obserwację pod kontem umiejętności  samoregulacyjnych, stresorów i odstawowych umiejętności społecznych

17:00 – 18:00. Czas wolny na wspólne przebywanie i rozmowy

18:00 – 19:00.  Kolacja

19:00 – 20:00  Zajęcia Grupowe dla dzieci „ Wieczór z relaksem” wspierające procesy samoregulacji oraz relaksacji. Muzyka, olejki, masaże czyli próbujemy przygotować się do snu

Zajęcia Grupowe dla rodziców „ Spotkajmy Siebie”…. warsztaty, podczas których na różne sposoby przyglądać się będziemy własnemu procesowi autoterapeutycznemu przez obserwacje sygnałów płynących z ciała,pracy z oddechem, technik głębokiej relaksacji

Dzień drugi

8:00- 8:45 „Opowieści w kręgu czyli Jak się dzisiaj masz „

9:00- 10:00  Śniadanie

10:30 -12:00 Warsztaty dla rodziców: Samoregulacja

Zajęcia grupowe dla dzieci Klubik teraputyczny: zajęcia związane z tworzeniem , brudzeniem, przesypywaniem i lepieniem, malowaniem , muzykowaniem i, skakaniem, bieganiem , wspianiem czyli po prostu zabawą ( przy ładniej pogodzie część zajęć będzie odbywać się na dworze)

12:30 – 14:00 Warsztaty dla rodziców: Samoregulacja

Zajęcia grupowe dla dzieci Klubik teraputyczny: zajęcia związane z tworzeniem , brudzeniem, przesypywaniem i lepieniem, malowaniem i skakaniem, bieganiem, wspinaniem czyli po prostu zabawą ( przy ładniej pogodzie część zajęć będzie odbywać się na dworze)

14:00- 15:30 Obiad

15:30- 18:00 Spotkania indywidualne ( dla każdej rodziny przeznaczona będzie 1 godzina)

konsultacyjne dla rodziców i dzieci dotyczą obserwacji pod kontem ciała, samoregulacji w tym roli zachowań autostymulayjnych, technik samoregulacji oraz informacji płynących z ciała

18:00- 19:00 Kolacja

19:00- 20:00. Zajęcia Grupowe dla dzieci „ Wieczór z relaksem” wspierające procesy samoregulacji oraz relaksacji. Muzyka, olejki, masaże czyli próbujemy przygotować się do snu

Zajęcia Grupowe dla rodziców „ Spotkajmy Siebie”….  – warsztaty, podczas których na różne sposoby przyglądać się będziemy własnemu procesowi autoterapeutycznemu przez obserwacje sygnałów płynących z ciała,pracy z oddechem, technik głębokiej relaksacji

Dzień trzeci 

9:00- 10:00  Śniadanie

10:30- 12:30  Dla dzieci zabawy grupowe:

Dla rodziców : Sesja pytań i odpowiedzi

13:00- 14:00.  Pożegnanie : spotkanie grupowe

14:00- 15:00. Obiad